Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) rozpoczęły, z dniem 1 stycznia 2015 r., świadczenie usług z zakresu międzynarodowego pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES, obok publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy.
EURES jest siecią wspierającą mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Norwegii, Islandii, Lichtensteinie, a także w Szwajcarii.
Doradcy EURES i Asystenci EURES, a także inny personel organizacji partnerskich, świadczy usługi z zakresu unijnego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu unijnej mobilności pracowników, w tym warunków życia i pracy w państwach członkowskich, w ramach sieci EURES.
Na poziomie europejskim prowadzony jest Europejski Portal Mobilności Zawodowej(portal EURES) oferujący m.in. dostęp do ofert pracy publicznych służb zatrudnienia z państw członkowskich oraz do bazy CV osób zainteresowanych pracą za granicą.
Usługi dla poszukujących pracy
Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a także Ochotnicze Hufce Pracy organizują w kraju szereg wydarzeń w ramach EURES, takich jak: międzynarodowe targi pracy, dni rekrutacyjne i informacyjne, warsztaty itp. dla bezrobotnych i poszukujących pracy. Kalendarz wydarzeń znajdziesz tutaj.
Można również zarejestrować swoje CV na portalu EURES, gdzie będzie ono bezpośrednio dostępne dla zarejestrowanych na tym portalu pracodawców, zainteresowanych rekrutacją cudzoziemców z państw członkowskich.
Przed wyjazdem do pracy za granicę należy zapoznać się z warunkami życia i pracy w państwie, w którym zamierzamy podjąć pracę. Warto również zapoznać się z sytuacją na rynku pracy danego państwa.
Informacje na ten temat znajdują się na poniżej wymienionych stronach internetowych:
eures.europa.eu – informacje nt. warunków życia i pracy oraz informacje nt. sytuacji na rynku pracy, w tym o zawodach nadwyżkowych i deficytowych w każdym z państw członkowskich. Informacje są publikowane w języku angielskim, niemieckim i francuskim.
eures.praca.gov.pl – informacje nt. warunków życia i pracy w każdym państwie członkowskim. Informacje są publikowane w języku polskim.
Źródło: Wortal publicznych służb zatrudnienia.
Usługi dla pracodawców
Sieć EURES oferuje następujące usługi dla polskich pracodawców:
1. Usługi oferowane przez Europejski Portal Mobilności Zawodowej (portal EURES) – oferujący m.in.:
- dostęp do ofert pracy publicznych służb zatrudnienia z państw członkowskich,
- ogłoszenie oferty pracy na portalu EURES.
(Aby oferta polskiego pracodawcy znalazła się na portalu EURES należy ją zgłosić do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP lub do Powiatowego Urzędu Pracy i przekazać informację o tym, że pracodawca życzy sobie upowszechniania swojej oferty we wszystkich krajach EU/EOG i Szwajcarii. Wówczas po zarejestrowaniu oferty pracy oferta ta automatycznie zostanie upubliczniona na portalu EURES z odpowiednim oznaczeniem);
- dostęp do bazy CV osób zainteresowanych pracą za granicą. Dostęp ten jest możliwy po zarejestrowaniu się na portalu EURES (zakładka „zarejestruj się w EURES”/ „Zarejestruj się jako pracodawca”).
Pozostałe informacje nt. usług dla pracodawców dostępnych na portalu EURES znajdziesztutaj.
Przewodnik dla pracodawców znajdziesz. tutaj.
2. Usługi oferowane przez OHP:
- Przyjęcie oferty pracy dla obywateli UE, EOG lub Szwajcarii i przekazanie na portal EURES oraz przyjmowanie podań o pracę i życiorysów, w przypadku gdy oferta pracy nie zawierała danych identyfikujących pracodawcę, a następnie przekazanie tych dokumentów do pracodawcy.
- W przypadku gdy pracodawca polski jest szczególnie zainteresowany rekrutacją z wybranego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii, oferta pracy przekazywana jest do realizacji przez wojewódzką komendę OHP, która przyjmuje ofertę, tłumaczy na język obcy i upowszechnia w wybranym państwie, a także przyjmuje podanie o pracę i życiorysy, weryfikuje je i przekazuje pracodawcy, w przypadku gdy oferta pracy nie zawiera danych identyfikujących pracodawcę.
- W przypadku gdy pracodawca polski zgłosi taką potrzebę, Wojewódzka Komenda może:
- pomagać pracodawcy w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami z państw członkowskich UE, WOG i Szwajcarii,
- wspierać pracodawcę w udziale w targach pracy za granicą lub reprezentować pracodawcę na takich targach.
Powyższe usługi są dostępne w przypadku gdy wojewódzka komenda OHP posiada możliwości ich realizacji.
3.Informacje o wydarzeniach informacyjnych i rekrutacyjnych, w tym międzynarodowych targach pracy za granicą w państwach UE, EOG i Szwajcarii.
Aktualny kalendarz wydarzeń i targów pracy organizowanych na terenie państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii w ramach EURES, publikowany na portalu EURES znajduje się tutaj.
Aktualny kalendarz wydarzeń i targów pracy za granicą organizowanych w ramach EURES, w których biorą udział polscy doradcy EURES znajduje się tutaj.
4. Usługi informacyjne i doradztwo w zakresie międzynarodowej mobilności pracowników (dostępne w Wojewódzkich Komendach OHP, Wojewódzkich Urzędach Pracy oraz na stronie www.eures.praca.gov.pl).
Źródło: Wortal publicznych służb zatrudnienia
Usługi w ramach EURES w OHP są świadczone przez doradców i asystentów EURES zatrudnionych w 16 Wojewódzkich Komendach OHP oraz 49 Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży. Są one ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celu podjęcia pracy, jak również do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
Więcej informacji:
eures.europa.eu
eures.praca.gov.pl
psz.praca.gov.pl