Refundacja – Śląska Wojewódzka Komenda OHP
WAŻNE INFORMACJE
Niniejszym przypominamy, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom - „Pomoc jest udzielana do dnia 31 grudnia 2013r., z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2016r.”
INFORMACJE OGÓLNE
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 poz. 1001) i Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 roku (Dz. U. Nr 190 poz. 1951), Ochotnicze Hufce Pracy od 1 września 2004 roku stały się jedyną instytucją rynku pracy, która przyjmuje wnioski o zawarcie umów oraz zawiera umowy o refundację z środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń.
Młodocianym w rozumieniu Kodeksu Pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat,
a nie przekroczyła 18 lat (Art. 190 § 1 KP).
Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej
w poprzednim kwartale, obowiązujące od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" wysokości tego wynagrodzenia. Wynagrodzenie młodocianych jest zatem zmienne - odnosimy je zawsze (jako 4%, 5% lub 6%) do przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
O refundację wynagrodzeń młodocianych i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń może się ubiegać pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
• chce zatrudnić ich w zawodach określonych w wykazie zawodów ogłaszanym
w wojewódzkim dzienniku urzędowym – LISTA ZAWODÓW REFUNDOWANYCH
• spełnia warunki (pracodawca, osoba prowadząca w jego imieniu zakład pracy lub osoba
u niego zatrudniona) do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego.
ZMIANY W PRZEPISACH
Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2010r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania
ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
(Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1632).
Pracodawców prosimy o zapoznanie się z treścią rozporządzenia oraz o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące zapisy:
JAK PODPISAĆ UMOWĘ O REFUNDACJĘ
1. §3 ust. 1 „Przed zawarciem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracodawca składa wniosek o zawarcie umowy do centrum edukacji i pracy młodzieży, zwanego dalej „centrum edukacji”, właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego, bezpośrednio albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców.”
POBIERZ WNIOSEK O ZAWARCIE UMOWY
2. §3 ust. 7 „Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców może złożyć w Centrum edukacji w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada każdego roku.”
§3 ust. 8 „Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy nie dokształcają się w formach szkolnych, może być składany w innych terminach ogłaszanych przez centrum edukacji, w siedzibie centrum.
3. §3 ust. 11 „Pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszające pracodawców składa w centrum edukacji kopie umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartych na czas nieokreślony z młodocianymi, zgodnie ze złożonym wcześniej wnioskiem o zawarcie umowy, w terminie do 30 listopada.”
4. §3 ust. 12 „Jeśli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została zawarta z młodocianym przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy lub w tym dniu, wniosek o zawarcie umowy zostanie rozpatrzony negatywnie w odniesieniu do tego młodocianego.”
WNIOSEK O WYPŁATĘ REFUNDACJI
Ubiegając się o wypłatę refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych pracodawca składa w CEiPM następujące dokumenty:
- wniosek o dokonanie refundacji,
- rozliczenie finansowe wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne za młodocianych pracowników,
- kopie list płac wraz z pokwitowaniem odbioru wynagrodzenia,
- kopie dowodu opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne ( odcinek „51” )
- kopie deklaracji rozliczeniowej składek na ubezpieczenie społeczne ( druk DRA )
- informację dotyczącą kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na szkolenia
Pracodawco pamiętaj, że refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń nie przysługuje w przypadku powtarzania przez młodocianego roku nauki.
PLIKI DO POBRANIA
Zapraszamy na stronę Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP
PODSTAWA PRAWNA
• art. 190, art. 191 Kodeksu pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141);
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. 2007 nr 77 poz. 518 z późn. zm.);
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278 ze zm.);
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(Dz. U. 2008 r., Nr 69, poz. 415, ze zm.);
• Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str.3).
Refundacja – Śląska Wojewódzka Komenda OHP