Śląska Wojewódzka Komenda
Ochotniczych Hufców Pracy
SEKRETARIAT:
tel. (32) 209-08-63, fax (32) 258-19-31
slaska@ohp.pl
40 - 950 Katowice
Plac Grunwaldzki 8-10
Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) są instytucją państwową o zasięgu ogólnopolskim, nadzorowaną przez Ministra właściwego ds. pracy. Głównym zadaniem OHP jest organizacja kompleksowego wsparcia dla młodzieży w zakresie jej aktywizacji społecznej i zawodowej, w tym: wychowania, kształcenia zawodowego, szkoleń zawodowych, planowania indywidualnej ścieżki zawodowo-edukacyjnej oraz zatrudnienia.
Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach (ŚWK OHP) jest jednostką organizacyjną Ochotniczych Hufców Pracy wspierającą młodych ludzi w wieku 15-25 lat z województwa śląskiego w zakresie rozwiązywania problemów rodzinnych i społecznych. Stwarzając im warunki do wyrównania szans na udany start w dorosłe życie, niezależnie od sytuacji materialnej.
Działalność ŚWK OHP nakierowana jest na:
1. Zapewnienie młodzieży (w wieku 15-18 lat) opieki wychowawczej, poprzez profilaktykę, socjalizację i resocjalizację, a także udzielanie pomocy w podjęciu kształcenia i przygotowania zawodowego realizowanego w warsztatach szkoleniowych OHP oraz u pracodawców i przedsiębiorców zewnętrznych.
Zadania te realizują jednostki o charakterze opiekuńczo – wychowawczym, w skład których wchodzą:
- Ośrodki Szkolenia i Wychowania – 2 jednostki z internatem i warsztatami szkoleniowymi w wybranych zawodach;
- Hufce Pracy – 11 jednostek.
2. Przeciwdziałanie bezrobociu i łagodzenie jego negatywnych skutków poprzez organizację przedsięwzięć motywujących młodzież do poszukiwania pracy, udzielanie kompleksowego poradnictwa w zakresie kształtowania rozwoju zawodowego młodzieży (w wieku 18-24 lat), wskazując jednocześnie alternatywne formy możliwości zatrudnienia.
Zadania te realizują jednostki rynku pracy OHP, w skład których wchodzą:
Centra Edukacji i Pracy Młodzieży (3 jednostek) pod które podlegają:
- Mobilne Centra Informacji Zawodowej – 3 jednostek;
- Młodzieżowe Biura Pracy – 3 jednostek;
- Młodzieżowe Centra Kariery – 14 jednostki;
3. Realizacja projektów finansowanych ze środków funduszy europejskich, aktywizujących młodzież społecznie i zawodowo.
Powyższe zadania realizowane są zarówno przez ww. jednostki o charakterze opiekuńczo – wychowawczym jak i jednostki rynku pracy OHP.