Projekt "Twoja Wiedza – Twój Sukces: Nauka – Wiedza – Praca", określony w działaniu 1.5 schemat b, w swoich działaniach, zgodnie z Uzupełnieniem do SPO RZL, obejmuje następujące typy projektów: szkolenia dla młodzieży z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz szkolenia i warsztaty edukacyjno – wychowawcze dla młodzieży trudnej.
Po ostatecznym zatwierdzeniu liczby beneficjentów oraz podziału grup na Konferencji Otwarcia w Dobieszkowie w dniach 25-26 kwietnia 2006, rozpoczęto realizację projektu w ŚWK OHP. Zgodnie z ustaleniami ŚWK OHP realizuje projekt w 13 podległych jednostkach dla 780 uczestników, w dwóch grupach wiekowych. Pierwszą grupę tzw. A, stanowi młodzież w wieku 15-18 lat, w sumie 400 osób, a grupę drugą tzw. B, młodzież w wieku 18-24 lata, w sumie 380 osób. W każdej jednostce zostali powołani koordynatorzy, którzy następnie wyznaczyli wychowawców/opiekunów grup w projekcie, powołali komisje rekrutacyjne i rozpoczęli promocje projektu. W procesie rekrutacji, w pierwszym półroczu zostało zrekrutowanych i rozpoczęło zajęcia 540 osób tj. 280 w grupie A i 260 w grupie B. Ze względu na zwiększającą się liczbę projektów EFS oraz emigrację zarobkową młodych ludzi za granicę, coraz trudniej jest pozyskać osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie. Ostatecznie udało się zakończyć rekrutację w sierpniu i od września rozpoczęto zajęcia we wszystkich jednostkach. W sumie w projekcie wzięło udział 780 uczestników tj. 239 kobiet i 541 mężczyzn.
Przy naborze beneficjentów czynnie uczestniczyły liczne instytucje publiczne tj. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Powiatowe Urzędy Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, dyrekcja i pedagodzy Szkół Gimnazjalnych, Ponadgimnazjalnych, Ogólnokształcących i Zawodowych, lokalne media, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Zespoły Kuratorów Sądowych, Świetlice Środowiskowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe, Ośrodki Socjoterapii, Sądy Okręgowe, Policja, Ośrodek Uzależnień MONAR, Duszpasterstwo OHP, Centra Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Kluby Pracy, MCiZy, MCKi, władze miast i gmin, Gminne Centra Informacji.
Decyzją Komendanta Wojewódzkiego z dnia 18.05.2006 zostały powołane Komisje Przetargowe w poszczególnych jednostkach realizujących projekt, które zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych rozpoczęły postępowania przetargowe w trybie z wolnej ręki. Do ŚWK OHP wpłynęły planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia postępowania wyboru wykonawców. Szkolenia zawodowe zostały dobrane na podstawie preferencji i predyspozycji uczestników oraz na podstawie danych z Urzędów Pracy o potrzebach lokalnego rynku pracy. Część szkoleń zawodowych i językowych oraz żywienie zlecono gospodarstwom pomocniczym OHP ?Dąbrowa?, Kopttur? i ?Beskid? na podstawie współpracy i doświadczenia z poprzednich edycji projektu. Część jednostek dokonała wyboru specjalistów dopiero w III kwartale, ze względu na to, że dla dobra projektu, realizacja części zajęć została zaplanowana na okres powakacyjny. Dyrektorzy CEiPM wyznaczyli pracowników odpowiedzialnych za przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych i aktywnego poszukiwania pracy.
W dniu 19 czerwca br. odbył się przetarg nieograniczony dotyczący ubezpieczenia uczestników projektu, w wyniku którego wybrano Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe w Katowicach. Zgodnie ze wsparciem przewidzianym we wniosku, w czasie trwania projektu, wszyscy uczestnicy otrzymują wyżywienie, a uczestnikom, którzy dostarczają bilety poświadczające dojazdy na zajęcia, zwracamy część poniesionych kosztów.
Śląska Wojewódzka Komenda OHP realizuje szkolenia zawodowe w niżej wymienionych zawodach: