Działalność wychowawcza oraz kształcenie ogólne i zawodowe w województwie śląskim.
Młodzież zaniedbana, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodząca ze środowisk niedostosowanych społecznie, w dużej części patologicznych wręcz kryminogennych - z rodzin dysfunkcyjnych - niepełnych, zubożałych, poszukująca instytucjonalnego wsparcia i opieki, wymagająca oddziaływań wychowawczych i kształcenia zawodowego warunkującego samodzielny start w dorosłe życie, jest rekrutowana do 15 jednostek organizacyjnych o charakterze opiekuńczo – wychowawczym: Hufców Pracy, Środowiskowych Hufców Pracy i Ośrodków Szkolenia i Wychowania.
Wymienione powyżej placówki są w coraz większym stopniu placówkami otwartymi na lokalne środowisko, których celem jest coraz większy udział miejscowej młodzieży w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez kadrę wychowawczą przy współpracy władz samorządowych. W roku szkolnym 2011/2012 w jednostkach organizacyjnych Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP o charakterze opiekuńczo – wychowawczym, procesem kształcenia i wychowania objęto 3 647 uczestników. W tej grupie ponad 29% pochodzi z rodzin niepełnych i domów dziecka, 39% z rodzin wielodzietnych, 42% z rodzin dotkniętych bezrobociem, 55% z rodzin o złej sytuacji materialnej. Wśród nich ponad 15% to młodzież już wcześniej resocjalizowana. Młodzież ta została skierowana do placówek OHP przez kuratorów, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Ośrodki Pomocy Społecznej, Pogotowia Opiekuńcze, Sądy dla nieletnich, Policję i Domy Dziecka. W stosunku do tej młodzieży realizowany przez lata i na bieżąco modyfikowany skuteczny system kształcenia, wychowania i socjalizacji. Stosownie do posiadanej wiedzy uczestnicy OHP uzupełniają wykształcenie ogólne na poziomie:
· szkoły podstawowej
· gimnazjum
· zasadniczej szkoły zawodowej
· szkolenia kursowego
W ramach przygotowania zawodowego uczestnicy OHP zostają zatrudniani na podstawie umowy o pracę na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. W związku z czym otrzymują wynagrodzenie za czas pracy i nauki, korzystają z przysługujących im świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego zaliczany jest im do stażu pracy.
Dzięki wieloletniej współpracy z lokalnymi pracodawcami - małymi i średnimi przedsiębiorstwami, rzemiosłem – oferta OHP w zakresie szkolenia zawodowego jest bardzo różnorodna, co umożliwia młodzieży wybór interesującego ją zawodu. Każdego roku w OHP młodzież zdobywa przygotowanie zawodowe w ponad 40 zawodach . Oferta ta jest zgodna z zapotrzebowaniem na konkretnych pracowników na lokalnym rynku pracy, również poprzez fakt, iż pracodawca zgłasza taką potrzebę i szkoli młodego człowieka u siebie, a później zatrudnia go na stałe. Oferta kształcenia zawodowego, prowadzonego przez OHP wzbogacona jest o funkcjonowanie warsztatów szkoleniowo-produkcyjnych.
W naszych jednostkach organizacyjnych realizowane są również przedsięwzięcia ujęte w międzyresortowym „Krajowym Programie Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości Wśród Dzieci i Młodzieży” oraz w programie „Aktywizacji Społecznej Młodzieży”, w których udział wzięło ok. 3000 uczestników województwa śląskiego.
Korzyści wynikające z wyboru kształcenia w ramach OHP:
1) pomoc w wyborze zawodu (doradcy zawodowi OHP badają predyspozycje zawodowe i doradzają wybór zawodu),
2) pomoc w wyborze pracodawcy oraz przy podpisaniu umowy o pracę (pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP) w charakterze młodocianego pracownika, co zapewnia
mu miesięczne wynagrodzenie oraz ubezpieczenie,
3) skierowanie do szkoły, w której będzie uzupełniał lub kontynuował teoretyczne kształcenie ogólne i specjalistyczne zawodowe oraz uzyska świadectwo ukończenia szkoły (ZSZ, gimnazjum lub szkoły podstawowej): w przypadku pobierania nauki w szkole podstawowej lub w gimnazjum zapewnia się każdemu uczniowi jednocześnie przyuczenie do wykonywania określonej pracy, nauka w zasadniczej szkole zawodowej kończy się egzaminem i uzyskaniem kwalifikacji; egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest organizowany przez okręgową komisję egzaminacyjną i jest bezpłatny,
4) ofertę zagospodarowania czasu wolnego oraz warunki do rozwijania różnych form zainteresowań.