logo
Wersja dla niedowidzących
  Ochotnicze Hufce Pracy Śląska Wojewódzka Komenda
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 INFORMACJE
minus Informacje ogólne
plus Informacja o naborze do jednostek ŚWK OHP
 OGŁOSZENIA
 DOKUMENTACJA
minus Podstawa prawna
plus Finanse
plus Dokumenty kontroli
minus Tryb rozpatrywania wniosków
plus Zamówienia publiczne
 STRUKTURA ORGANIZACYJNA
minus Komenda Wojewódzka
minus Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży
minus Młodzieżowe Biura Pracy
minus Mobilne Centra Informacji Zawodowej
minus Młodzieżowe Centra Kariery
minus Ośrodki Szkolenia i Wychowania
plus Hufce Pracy
 DZIAŁALNOŚĆ ŚLĄSKIEJ WK
plus Współpraca z zagranicą
plus Projekty współfinansowane z EFS
minus Eurodesk
minus EURES
minus ECAM
minus Rekrutacja
minus Refundacja
minus Działalność wychowawcza
minus Oferty Pracy dla Młodzieży
 INFORMACJE
minus Redakcja Biuletynu
minus Wyjaśnienie skrótów
minus Deklaracja dostępności
A A A


DZIAŁALNOŚĆ ŚLĄSKIEJ WK > Refundacja

Informujemy, że z dniem 01 września 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania w zakresie wysokości stawek wynagrodzeń. Od dnia 01 września 2023r., wysokość stawek wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom wygląda następująco:
- nie mniej niż 8% – w pierwszym roku nauki lub klasie I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
- nie mniej niż 9% – w drugim roku nauki lub klasie II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
- nie mniej niż 10% – w trzecim roku nauki lub klasie III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
- nie mniej niż 7% w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
W związku z powyższym pracodawcy, którzy zawarli umowy o refundację przed 01 września 2023r., będą mogli starać się o aneksowanie tych umów ze względu na zmianę wysokości stawek. W tym celu należy złożyć do właściwego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży wniosek o aneksowanie umowy lub umów zawartych przed powyższym terminem wraz z aktualnym oświadczeniem lub zaświadczeniem o pomocy de minimis otrzymanej w okresie ostatnich trzech lat .
TERMINY składania wniosków o aneks:
- Pracodawca, który złożył wniosek o aneksowanie umowy o refundację w nieprzekraczalnym terminie do 30 września br., ma aneksowaną umowę od dnia 1 września 2023 r.
- Pracodawca, który złoży wniosek o aneksowanie umowy o refundację po 30 września 2023r., będzie miał aneksowaną umowę od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożył wniosek (np.: wniosek zostanie złożony 5 października, to umowa będzie aneksowana od dnia 1 listopada).

Od stycznia 2023 roku Ochotnicze Hufce Pracy wprowadziły możliwość elektronicznej formy składania wniosków realizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy:
•    zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych,
•    zwrot poniesionych kosztów (wypłatę refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych).
Do złożenia wniosków niezbędne jest korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aby skorzystać z elektronicznej formy składania wniosków, wystarczy wejść na stronę: https://e-refundacja.ohp.pl do panelu pracodawcy i założyć konto, a następnie uzupełnić i przesłać wniosek zgodnie z prezentowanymi wskazówkami. Logowanie do serwisu e-refundacji możliwe jest również poprzez profil zaufany (login.gov.pl), należy jednak pamiętać, aby wysyłane elektronicznie dokumenty były podpisane podpisem kwalifikowanym.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (tekst jednolity - Dz. U. z 2020 r. poz. 1581 ze zmianami) pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, zwanym dalej „wnioskiem o zawarcie umowy”, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
•    zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów ogłaszanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym
•    pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego 
Pracodawca zatrudniający wyłącznie młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy dotyczącym maksymalnie 3 młodocianych, a pracodawca zatrudniający także pracowników niebędących młodocianymi może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy dotyczącym młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi.
Refundacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanowi pomoc de minimis - rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1), które z dniem 01.01.2024 r. zostało zastąpione Rozporządzeniem Komisji (UE) 2023/2831 z 13.12.2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L, 2023/2831 z 15.12.2023),
Limit pomocy de minimis (rozporządzenie Komisji nr 2023/2831) wynosi 300 tysięcy EUR w ciągu trzech minionych lat.
Młodocianemu w okresie nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS.
Pracodawca składa wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP właściwym dla miejsca odbywania przygotowania zawodowego. Wniosek można przekazać samodzielnie albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców, np. Cechu Rzemiosł Różnych. 

Do wniosku o zawarcie umowy o refundację dołącza się:
1. Kopię umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z młodocianym.
2. Oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych.
3. Oświadczenie o pomocy de minimis
4. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
5. Oświadczenie dotyczące zatrudnienia po zakończonej umowie przez okres co najmniej 6 miesięcy 
6. Informacja dodatkowa niezbędna do zawarcia umowy o refundację
7. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS,
8. Oświadczenia o:
•    liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki,
•    liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy,
•    liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni,
•    niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych, o których mowa w wykazie wymienionym w pkt 7, z innej wojewódzkiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy, zwanych dalej „OHP”.
9. Upoważnienie do dokonywania korekt finansowych.

Śląska Wojewódzka Komenda OHP informuje, że wnioski o zawarcie umowy o refundacje na dany rok kalendarzowy można składać w Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży w terminie od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku.
Powyższy termin  nie obowiązuje pracodawcy, który:
a) zatrudniania młodocianego pracownika, dokształcającego się w formach pozaszkolnych 
b) zatrudniania młodocianego pracownika w celu kontynuowania nauki zawodu w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu:
•    ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
•    reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego; 
•    orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki
w danym zawodzie przez młodocianego;
•    zmiany miejsca zamieszkania lub innej  przyczyny losowej uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego u dotychczasowego pracodawcy.
W powyżej wymienionych przypadkach wnioski o zawarcie składa się w terminie od 1. do 20. dnia każdego miesiąca.

WNIOSEK O WYPŁATĘ REFUNDACJI

Ubiegając się o wypłatę refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych pracodawca składa w CEiPM następujące dokumenty:
- wniosek o dokonanie refundacji,
- rozliczenie finansowe wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych składek na  ubezpieczenie społeczne za młodocianych pracowników,
- kopie list płac wraz z pokwitowaniem odbioru wynagrodzenia,
- kopie dowodu opłacenia składek ZUS
- kopie deklaracji rozliczeniowej składek na ubezpieczenie społeczne (druk DRA)

Pracodawco pamiętaj, że refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń nie przysługuje w przypadku powtarzania przez młodocianego roku nauki.

Przypominamy, że kserokopie dokumentów dotyczących refundacji przekazywane do Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem.

PODSTAWA PRAWNA 
•    Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis z dnia 15.12.2023. 
 
Rozporządzenie Rady Ministrów z 13.08.2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania
•    Rozporządzenie MRPiPS z 24.07.2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
•    Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. z 2014 r. poz. 865); 
•    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22.02.2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu
•    Rozporządzenie Komisji (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis
•    Kodeks Pracy

CEiPM w Bielsku-Białej 
ul. Kosynierów 20
43-300 Bielsko-Biała
Tel.: (33) 822 04 34 lub (33) 822 15 25
E-mail: refundacja.bielsko@slaska.ohp.pl
Dyrektor: Agnieszka Rusin
________________________________________
CEiPM w Częstochowie
Al. Niepodległości 20/22
42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 363 30 58
E-mail: refundacja.czestochowa@slaska.ohp.pl
Dyrektor: Mirosław Gajda
________________________________________
CEiPM w Katowicach
Plac Grunwaldzki 8-10 
40-950 Katowice
Tel.: (32) 353 05 53
E-mail: refundacje@slaska.ohp.pl
Dyrektor: Joanna Gregorczyk

Ilość odwiedzin: 95358
Nazwa dokumentu: Refundacja
Podmiot udostępniający: ŚWK OHP
Osoba, która wytworzyła informację: Anna Pękąła
Osoba, która odpowiada za treść: Anna Pękała
Osoba, która wprowadzała dane: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2009-05-04 14:07:00
Data udostępnienia informacji: 2009-05-04 14:07:00
Data ostatniej aktualizacji: 2024-09-24 09:26:23

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...

corner   corner