Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt systemowy „Nasza przyszłość” realizowany był przez Śląską WK OHP od maja do października 2009 r. w ramach PO KL Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy aktywizacji zawodowej Poddziałanie 1.3.3 Ochotnicze Hufce Pracy. Wsparciem zostały objęte osoby w wieku 15-18 lat nie będące uczestnikami OHP, mające orzeczenie sądu rodzinnego o nadzorze kuratorskim za uchylanie się od realizacji obowiązku szkolnego, bądź popełnione wykroczenie więcej niż jeden raz. Śląska WK zrekrutowała trzy grupy projektowe po 15 osób każda – w OSiW w Dąbrowie Górniczej, HP w Sosnowcu i HP Rybniku . W 45-osobowej grupie projektu było 16 dziewcząt i 29 chłopców. Projekt ukończyli wszyscy beneficjenci. W ramach projektu Śląska WK zorganizowała zajęcia wprowadzające, wyjazdy na obozy terapeutyczne i zajęcia podsumowujące (superwizyjne) dla grup w Wiśle oraz obóz terapeutyczny w OSiW w Dąbrowie Górniczej dla trzech grup projektowych zrekrutowanych przez Lubuską WK.
W trakcie zajęć wprowadzających (dla grupy z HP w Sosnowcu, HP w Rybniku i OSiW w Dąbrowie Górniczej) odbyły się zajęcia integracyjne i warsztaty motywacyjno-aktywizujące oraz indywidualne rozmowy z psychologiem. Na obóz terapeutyczny grupa 45 osobowa ze Śląskiej WK wyjechała do OSiW w Iwoniczu.
Na obóz w OSiW w Dąbrowie Górniczej (3-23 sierpnia) przyjechało 45 osób (trzy grupy projektowe zrekrutowane przez Lubuską WK ; z HP w Zarkach, OSiW w Międzyrzeczu, HP z Zielonej Góry. Podczas obozu młodzież uczestniczyła w zajęciach socjoterapeutycznych i warsztatach profilaktycznych, kursie przedsiębiorczości, zajęciach korekcyjno-wyrównawczych, komputerowych i rekreacyjno-edukacyjnych. Obóz ukończyło 43 uczestników.
Na spotkaniu superwizyjnym dla grup z Śląskiej WK w Wiśle (18-20 września 2009 r. w OSiW Wiśle) odbyły się zajęcia terapeutyczne, rekreacyjne i ewaluacyjne – podsumowujące udział młodzieży w projekcie. W ramach całego projektu z młodzieżą pracowali psychologowie terapeuci, wychowawcy OHP, nauczyciele przedmiotów szkolnych, doradcy zawodowi i instruktorzy zajęć komputerowych.
Z grupy zorganizowanej przez Śląską WK aż 31 uczestników w roku szkolnym 2009/2010 zostało uczestnikami OHP.