od 1 maja 2009 r. do końca grudnia 2013 r. Śląska Wojewódzka Komenda realizuje ogólnopolski projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet I Działanie 1.3.
Na terenie całego kraju zostanie utworzona sieć działających komplementarnie młodzieżowych centrów kariery (MCK), punktów pośrednictwa pracy (PPP) i ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), co sprawi, że wydatnie zwiększy się dostęp młodzieży do usług z zakresu poradnictwa i informacji zawodowej, pośrednictwa pracy i szkoleń. W ramach projektu planuje się również zorganizowanie 96 targów pracy w całej Polsce oraz opracowanie „tzw. pakietu specjalistycznego”- nowych zasobów metodycznych, w tym multimedialnych i online, np. podręcznika programowego, pakietu ulotek dotyczących poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, szkoleń, informacji zawodach itp.
Działaniami projektu zostanie objętych 25 tys. młodzieży w wieku 15-25 lat, w tym 600 bezrobotnych i 24400 nieaktywnych zawodowo.
- osoby bezrobotne do 25 r. ż. – bezrobotny w rozumieniu Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 z 2004 r., Poz. 1001, z poz. zm.),
- osoby nieaktywne zawodowo – tj. osoby pozostające bez zatrudnienia, które jednocześnie nie zaliczają się do kategorii bezrobotni,
- uczniowie, absolwenci przygotowujący się do wejścia na rynek pracy potrzebujący wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, szkoleń,
- osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zaniedbane wychowawczo, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodzące ze środowisk niedostosowanych społecznie, których dotyka jeden lub więcej następujących czynników problemowych:
- trudności w dokonywaniu wyborów edukacyjno-zawodowych,
- trudności związane z wejściem na rynek pracy i utrzymaniem zatrudnienia,
- brak umiejętności planowania kariery i własnego rozwoju zawodowego oraz umiejętności aktywnego poszukiwania pracy,
- brak informacji na temat przedsiębiorczości i rynku pracy,
- problemy dotyczące prawidłowego funkcjonowania w sferze edukacyjno-zawodowej (zwłaszcza wśród młodzieży należącej do tzw. grup szczególnego ryzyka),
- utrudniony dostęp do usług i informacji o usługach rynku pracy: poradnictwie edukacyjno-zawodowym i informacji edukacyjno-zawodowej, planowaniu kariery, pośrednictwie i ofertach pracy, wymaganiach pracodawców i szkoleniach zawodowych.
Dodatkowo beneficjentów projektu stanowić będzie 365 osób z kadry OHP – przejdą oni w ramach projektu zarówno szkolenia wprowadzające, jak i doskonalące.
Jednostki – MCK, PPP i OSZ – powstaną w wyniku porozumień podpisanych z samorządami, które w odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczne udostępnią lokale na prowadzenie usług przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Docelowo planowane jest utworzenie 365 jednostek w całej Polsce, w tym: 150 Młodzieżowych Centrów Kariery, 150 Punktów Pośrednictwa Pracy i 65 Ośrodków Szkolenia Zawodowego.
Wkrótce wiadomo będzie, ile jednostek przypadnie na dane województwo w 2009r.
Rekrutacja klientów do usług prowadzonych przez nowopowstałe jednostki prowadzona będzie na zasadzie skierowania czy uzyskania informacji o projekcie z innych instytucji oraz na zasadzie wolnego naboru osób spełniających kryteria. Nabór realizowany będzie również na podstawie kierowania z innych jednostek OHP (informowanie o możliwości skorzystania z usług w ramach projektu przez pracowników innych jednostek OHP takich jak: Centra Edukacji i Pracy Młodzieży, Ośrodki Szkolenia i Wychowania, Centra Kształcenia i Wychowania, Hufce Pracy, Środowiskowe Hufce Pracy).
Rekrutacja będzie przebiegała w sposób sukcesywny przez cały czas trwania projektu, z poszanowaniem zasady dobrowolności i bezpłatności.
Projekt jest zgodny ze Szczegółowym Opisem Priorytetów PO KL. Cele projektu są w pełni zgodne z Planem działania dla Priorytetu I PO KL na rok 2009. Projekt ma charakter ogólnopolski i systemowy i jest zgodny z zasadami polityki równych szans, polityki społeczeństwa informacyjnego oraz polityki zrównoważonego rozwoju. Jest także zgodny z celami Narodowej Strategii Zatrudnienia na lata 2007-2013, a także z Narodową Strategią Integracji Społecznej 2007-2013.
Ogólna wartość projektu to 99 538 000 zł, z czego na rok 2009 przypada 17 623 370 zł.
KOORDYNATORKA PROJEKTU W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM: Joanna Lato
Beneficjentami ostatecznymi projektu będą:
Jednostki stworzone w ramach projektu podlegać będą działającemu na danym terenie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.