Od 1 maja 2009 r. do końca grudnia 2013 r. Śląska Wojewódzka Komenda realizuje ogólnopolski projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet I Działanie 1.3.
Na terenie całego kraju zostanie utworzona sieć działających komplementarnie młodzieżowych centrów kariery (MCK), punktów pośrednictwa pracy (PPP) i ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), co sprawi, że wydatnie zwiększy się dostęp młodzieży do usług z zakresu poradnictwa i informacji zawodowej, pośrednictwa pracy i szkoleń
W roku 2009 działalność rozpoczęło pięć nowych jednostek organizacyjnych ŚWK OHP w ramach projektu:
Młodzieżowe Centrum Kariery w Węgierskiej Górce, ul. Zielona 43
Młodzieżowe Centrum Kariery w Ujsołach, ul. Ks. Prałata J. Piotrowskiego 2
Młodzieżowe Centrum Kariery w Ślemieniu, Ślemień 560
Punkt Pośrednictwa Pracy w Skoczowie, ul. Rynek 2
Punkt Pośrednictwa Pracy w Cieszynie, ul. Wałowa 4
OFERUJEMY:
- aktywizujące warsztaty grupowego poradnictwa zawodowego,
- spotkania informacyjne,
- objęcie pomocą w ramach Indywidualnego Planu Działania,
- wsparcie przy poszukiwaniu pracy/stażu/praktyki/wolontariatu,
- doradztwo w zakresie poznawania własnych predyspozycji zawodowych i wyboru ścieżki kariery, tworzenia listu motywacyjnego i CV, przygotowania się rozmowy kwalifikacyjnej, prawa pracy i wszystkiego, co dotyczy wkraczania na i poruszania się po rynku pracy.
ZAPRASZAMY SZCZEGÓLNIE:
- OSOBY BEZROBOTNE DO 25. ROKU ŻYCIA
- OSOBY NIEAKTYWNE ZAWODOWO
- UCZNIÓW, ABSOLWENTÓW
Rekrutacja klientów do usług prowadzonych przez nowopowstałe jednostki prowadzona będzie na zasadzie skierowania czy uzyskania informacji o projekcie z innych instytucji oraz na zasadzie wolnego naboru osób spełniających kryteria.
Rekrutacja będzie przebiegała w sposób sukcesywny przez cały czas trwania projektu, z poszanowaniem zasady dobrowolności i bezpłatności.
Dodatkowo beneficjentów projektu stanowić będzie 365 osób z kadry OHP – przejdą oni w ramach projektu zarówno szkolenia wprowadzające, jak i doskonalące.
Jednostki – MCK, PPP i OSZ – powstaną w wyniku porozumień podpisanych z samorządami, które w odpowiedzi na bieżące potrzeby społeczne udostępnią lokale na prowadzenie usług przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Docelowo planowane jest utworzenie 365 jednostek w całej Polsce, w tym: 150 Młodzieżowych Centrów Kariery, 150 Punktów Pośrednictwa Pracy i 65 Ośrodków Szkolenia Zawodowego.